KO OBAVLJA KARDIOLOŠKI PREGLED?
Kardiološki pregled obavljaju naši vrhunski lekari specijalisti kardiologije koji na osnovu anamneze i detaljnog kliničkog pregleda, uz korišćenje najsavremenijih dijagnostičkih aparata, postavljaju tačnu dijagnozu bolesti i propisuju odgovarajuću terapiju.
KAKO IZGLEDA KARDIOLOŠKI PREGLED?
Klasičan pregled lekara specijaliste kardiologa podrazumeva razgovor sa pacijentom u okviru anamneze, fizikalni auskultatorni pregled srca i magistralnih krvnih sudova, auskultaciju pluća i opšti internistički pregled, sagledavanje opšteg statusa, merenje krvnog pritiska i pulsa, tumačenje laboratorijskih nalaza, dijagnostičkih procedura i drugih nalaza iz medicinske dokumentacije, postavljanje dijagnoze i određivanje terapije. Kardiolozi se služe i dodatnom dijagnostikom ultrazvučnog pregleda srca i velikih krvnih sudova i holter monitoringom srčanog ritma i arterijskog krvnog pritiska.
KOJA SE STANJA I BOLESTI ANALIZIRAJU NA KARDIOLOŠKOM PREGLEDU?
Stanja i bolesti koje se analiziraju na kardiološkom pregledu su: stezanje u grudima (nejasna bol u grudima), povišen krvni pritisak (arterijska hipertenzija), ishemija srca – problem infarkta srčanog mišića ili angine pektoris, popuštanje srčanog mišića, nepravilan rad srca i osećaj lupanja i preskakanja srca (aritmija), iznenadne promene krvnog pritiska, nejasne nesvestice, osećaj nedostatka vazduha – gušenja, vrtoglavice i urođene mane srca.
ŠTA JE EKG MONITORING?
EKG monitoring predstavlja EKG u trajanju od 30-45 minuta. Često nam dolaze pacijenti koji se žale na preskakanja srca, ili na ubrzan srčani rad, a da pri tom raniji EKG zapisi nisu pokazali poremećaje srčanog ritma. To se dešava zato što pacijenti baš u trenutku kada im je rađen EKG nisu imali aritmiju, a trajanje trake EKG zapisa je samo nekoliko sekundi.
Kada takvog pacijenta prikopčamo na monitoring u trajanju od pola sata, skoro u 70% slučajeva otkrivamo tip poremećaja srčanog ritma. Ukoliko i ovo ne donese željene rezultate, pacijentu se stavlja 24-časovni monitoring.